Ziraat Bankası işlerini büyütmek isteyen vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için esnaf kredisi imkânını sunmaktadır. Vatandaşlar Ziraat Bankası’nın sunduğu düşük faiz oranları ve uzun vade imkânları ile birlikte esnaf kredisini alarak ihtiyaçlarını giderebilmektedir. Ziraat Bankası’ndan vatandaşların esnaf kredisine başvuru yapabilmeleri belirli şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Başvuru Şartları

Ziraat Bankası iş yerlerini büyütmek ve işlerinde belirli bir yükselmelere gelmek isteyen vatandaşlara  %85 ile %100 arasından farklılık gösteren kefalet oranları ile beraber 12 milyon TL’ ye kadar 5 yıllık esnaf kredisi verebilmektedir. Vatandaşların Ziraat Bankası’ndan esnaf kredisine başvuru yapabilmeleri için aşağıda belirtilen şartları yerine getirmeleri gerekmektedir:

 • KOBİ özelliklerini taşıyan işletme sahibi olmak,
 • KOBİ alanına girebilecek esnaf, çiftçi, sanatkâr ve tarım işletmecisi olmak,
 • Başvuruda bulunacak işletme ve kurumların iflas ve bankalar tarafından takibe alınan kredi borcu kayıtlarının olmaması,
 • Esnaf kredisine başvuruda bulunacak şirket ve işletmenin vergi veya SGK prim borcunun olmaması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi İçin İstenen Belgeler

Ziraat Bankası’ndan esnaf kredisi almak isteyen vatandaşlar başvuru esnasında bankanın talep ettiği belgeleri bankaya teslim etmeleri gerekmektedir. Aşağıda Ziraat Bankası esnaf kredisi başvurusu için istenen belgeler listelenmektedir:

 • İmza Beyannamesi
 • İşletmeye Ait Kimlik Fotokopisi
 • Vergi Levhası
 • Oda Kayıt Belgesi

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Hesaplama

Kredi Garanti Fonu ile yatırımlar yaparak işlerini büyütmek isteyen vatandaşlara yıllık %9.90 faiz oranıyla birlikte esnaf kredisi imkânını sunmaktadır. Ayrıca 12 ay vade ile Ziraat Bankası’ndan vatandaşlar esnaf kredisine rahatlıkla sahip olabilmektedir. Vatandaşların esnaf kredisini 50 Bin TL, 100 Bin TL ve 150 Bin TL’ye kadar alabilme imkânı bulunmaktadır. Ayrıca aylık %0.82 çok düşük faiz oranıyla beraber vatandaşlar Ziraat Bankası’ndan ihtiyaçları için gereken esnaf kredisini kolaylıkla alabilmektedir.

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Başvurusu Ve Şartları

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Başvurusu Ve Şartları

Ziraat Bankası KOBİ Kredisi

Ziraat Bankası KOBİ kredisi desteği ile işlerini büyütmek ve yatırım yapmak isteyen vatandaşlar krediye başvuru esnasında gerekli şartları yerine getirerek KOBİ kredisine sahip olabilmektedir. Ziraat Bankası, KOBİ kredisini aylık %1.85 düşük faiz oranıyla ve 18 ay vade ile vatandaşlarına sunarak ihtiyaçlarını gidermeleri için büyük destek olmaktadır. Aşağıda Ziraat Bankası KOBİ kredisine başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar için yapmaları gereken şartlar yer almaktadır:

 • Öncelikle Ziraat Bankası KOBİ kredisini alabilmek için Türkiye ‘de çalışmak gerekmektedir.
 • Daha sonra vatandaşların Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Deniz Ticaret Odası, Ticaret Odası ya da Sanayi Odası’na üye olmaları şartı aranmaktadır.
 • KOBİ özelliğini taşıyan gerçek ve tüzel kişiler krediye başvuruda bulunabilmektedir.

Ziraat Bankası İle KOSGEB

Ziraat Bankası kadın girişimcilerin ticaret sektöründe kolay bir şekilde faaliyet gösterip işlerini daha ileriye taşımalarını sağlamak için kredi desteği vermektedir. Kadın girişimciler Ziraat Bankası’nın KOSGEB desteğinden yararlanabilmek için Ziraat Bankası’nın internet şubesini kullanarak kredi için 2 adet otomatik ödeme talimatları vermeleri ve KOBİ kartlarından birini kullanıyor olmaları gerekmektedir. Bu şartları yerine getiren kadın girişimler kredi masrafları için %50 oranında indirim ve ücretsiz EFT ve havale işlemlerini gerçekleştirebilme olanağına sahip olmaktadır.

Ayrıca Ziraat Bankası kadın girişimcilere düşük faiz oranıyla beraber 60 aya kadar varan vade imkânıyla esnaf kredisi alabilmelerini sağlamaktadır. Bununla birlikte yeni bir iş yeri açmak isteyen kadın girişimciler Ziraat Bankası’ndan düşük faiz oranı ve 96 ay(8 yıl) vade ile kullanabilecekleri krediyi kolay bir şekilde alabilme imkânına sahiptir.

Ülkemizin köklü bankalarından olan Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Başvurusu Ve Şartları 2019 yılında da vatandaşlarımızı i.in büyük kolaylıklar sunmaya devam ediyor. Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Başvuruları ile ilgili sormak istediklerinizi veya takıldığınız konuları yorum bölümünde yazabilirsiniz. Ziraat Bankası Ortak ATM’ler Hangileri konusunda detaylı yazımızı da inceleyebilirsiniz.