Sicili bozuk olana kredi veren bankalar ve finans kuruluşları ile bozuk banka sicili olanların nasıl kredi kullanacakları hakkında detaylı bilgilere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. Bankalardan kredi almak günümüzde oldukça kolay olsa da banka sicilinin bozuk olması kredi almada en büyük engeldir. Bazı bankalar kredi sicili bozuk olması sebebi ile kredi vermede sıkıntı çıkarsalar da bazı bankalar kredi notu düşük olanlara da kredi imkanı sağlamaktadır. Kredi kullanmak için sicil notu kadar kredi puanı da önemli bir etkendir. Kara liste olarak tabir edilen sicil bozukluğu olan bir çok kişi ise kendilerine kolay bir şekilde kredi veren bankaların hangileri olduğunu araştırıyor.

Sicili Bozuk Olan Nasıl Kredi Alır ?

Kefil ile Kredi 

Kredi sicil notu düşük olanlar bir veya birden fazla kefil ile kredi talebinde bulunabilirler. Kefillerin kredi sicilleri ve kredi notları iyi olmalıdır. Kefil olacak kişilerin devlet memuru olmaları veya iyi bir SGK işinde çalışmaları ve gelir durumlarının iyi olmaları avantaj sağlar. Kefilin aylık maaşı ve borçlunun ödeyeceği kredi tutarı taksiti arasında çok fark olmamalı.  Kefil olacak kişinin eşinden rıza alması gerekmektedir. Esnaf veya bağ-kurlu ise kefil bu odalardan gerekli belgelere sahip olmalı.  Kefil olacak kişinin bilinen ve yüksek gelirli işlerde çalışması doktor hakim savcı vb. kredi almada kolaylık sağlayabilir.

İpotek Karşılığı 

Kredi kullanacak olan sicili bozuk kişi yada kefilleri kendi adlarına kayıtlı olan ev dükkan bina arsa tarla gibi taşınmazları ipotek ederek kredi olanaklarından yararlanabilmektedir. İpotek karşılığı 60 aya varan vade seçenekleri ile kredi sicilleri kötü olsa bile bazı bankalardan kredi çekme imkanından yararlanabilirler. İpotekli krediler ile sicili bozuk olanlar da bankalardan kredi kullanabilmektedir.

Ek Gelir Belgesi Sunmak 

Maaş geliriniz dışında ek gelir belgelerinizi bankalara sunarak da siciliniz bozuk olsa bile kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz. Ek gelir olarak tarla ve ürün gelirler fındık zeytin bal küçükbaş veya büyükbaş hayvan kira geliri veya bu tarzda bir başka gelir olabilir. Bu şekilde bankalardan siciliniz bozuk olsa dahi kredi kulanmanız mümkün olabilmektedir.

Sicili Bozuk esnafa Kredi

Sicil affı ile birlikte bir çok kişinin sicili temizlendi. Sicili bozuk olan kesim sadece memur ve işçi kesimi değildir. Sicil bozukluğu sebebi ile kredi alamayan esnaflar da bazı şartları yerine getirdiğinde çok rahat bir şekilde kredi kullanabilmektedir.

En Kolay Kredi Veren Bankalar 

Ülkemizde sicili bozuk olanlara en kolay şekilde kredi veren bankalar arasında Burgan Bank Aktif Bank ve Bank Pozitif bulunmaktadır. Bu bankaların bulunduğunuz ildeki şubelerine kredi talebinde bulunabilirsiniz. Bu bankalara sicili bozuk olanlar yukarıda belirtiğimiz kriterleri sağlayarak kredi talebinden bulunabilirler.

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Bankalardaki kredi notunuz düşük veya bozuk olması kredi çekmenize engel teşkil etmeyen bir durum iken belki çekeceğiniz kredi limiti düşük olacaktır. Ancak Kredi borçları sebebi ile yasal bir takip söz konusu ise hakkınızda kredi kullanmanız pek mümkün değildir. Yasal takipte olanlar senetle kredi veren veya kefil teminat vb. belgeler ile kredi veren banka ve finans kuruluşlarına müracaat edebilirler. Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar ile ilgili hazırladığımız listemizde bulunan bankalara takipte bile olsa müracaat edebilirsiniz. Bankalarda kötü bir sicile sahip olanlar ile ilgili getirilen bir takım aflar sonrası belki kara liste tabir edilen bankanın takipli kişilerinden çıkmış olabilirsiniz. Bu sebeple geçmişte bulunan sicil bozukluğunu  dert etmeden bankalara müracaat edebilirsiniz.

Bankalardan kredi talebinde bulunmak için sizden istenen belgeler ile banka şubesine veya online bankacılık seçenekleri ile bankaların internet sitelerinden müracaat edebilirsiniz. Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar arasında kamu bankaları özel sektör bankaları ile finans kuruluşları yer almaktadır. Faizsiz Kredi veren banka ve finans kuruluşları hakkında bu bağlantıdan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar Listesi arasında hepimizin yakından bildiği banka şubeleri yer almaktadır. Bankalardan kredi kullanmak istiyorsak kredi notunuz düşük ise öncesinde yapacağımız bir takım işlemler bulunmaktadır. Örneğin öncelikle kredi sicilimizi düzeltmek için bir takım girişimlerde bulunmalıyız. Kredi kullanmak istediğimiz banka eğer kredi sicilimiz bozuk ise çalıştığımız veya maaş aldığımız banka olması bize avantaj saplayabilir. Ülkemizde faaliyet gösteren ING Bank , DenizBank ,  Akbank , TEB , Garanti , Finansbank , Yapı Kredi , ICBC Bank ve AktifBank gibi bankalara sicilimiz bozuk olsa da müracaat edebilirsiniz. Müracaat ediyor olmanız kredinizin onaylanacağı anlamına gelmez ancak denemekten de bir şey kaybetmeyiz.

Bozuk Sicil Nasıl Düzeltilir ?

Bankalarda bulunan siciliniz bozuk ise bunu düzeltmek için biraz zamana ihtiyacınız olacaktır. Zaman içinde bankalara olan borçlarınızı düzenli ödemeniz önem arz etmektedir. Bunun yanında çalıştığınız bankaya otomatik ödeme talimatları vermek ve bu talimatları düzenli olarak ödemek, kredi kartı ve kredi borçlarını aksatmamak banka sicili düzelmesi için faydalı olacaktır. Bankaya olan borçların zamanında ödenmesi kadar banka ile yapılan işlemlerinde de fazla olması faydalı olacaktır.

Kredi sicili temizlemek için öncelikle sizin için riskli olabilecek borçlardan kurtulmak veya size uygun ödeme planları oluşturmak mantıklı seçenekler arasındadır. Kredi sicilinin kredi notundan farkı ise sicil bilgilerinin bankaların kullandığı sistemlerde daima yer alan bir bilgi olmasıdır. Ortalama olarak 5 yılda bir yenileme yapıılan bu sisteme dahil olmanız demek burada sizin ile ilgili notların 5 yıl süresince tüm bankalar tarafından görüleceği anlamı taşımaktadır. Burada önemli olan konu ise buradaki bilgilerin hangi nedenle işlendiğidir.

Zaman zaman unutkanlıklar vbç sebepler ile çok küçük miktarlarda borçlar sebebi ile bile sicil bilgilerimize bir takım veriler işlenmekte. İşte burada kıstas bu borç oranlarının miktarı olacaktır. Örneğin A kişisinin unutkanlığı sebebi ile takibe düşmüş 1000 TL borcu ile B kişisinin 1000000 TL takibe düşmüş borcu arasında fark olması gayet olağan bir durum olmasıdır

Kredi sicili yüzdelik puan dilimleri

Bankaya olan borçlarınızı ödemekte sıkıntı yaşıyorsanız eğer bunu yapılandırarak bankanın gözünde borcunuza sadık bir müşteri olmak önem arz etmektedir. Bankalar eskiden sicili bozuk olanlara kredi vermede oldukça ince eleyip sık dokuma yaparlarken bu durum günümüzde biraz daha yumuşamıştır. Takip listesine girmiş borcunuz yok ise ve kara listeye girme sebebiniz banka gözünde çok da önem arz etmeyen bir konuysa kredi imkanlarından yararlanmanız mümkün olabilmektedir.

Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Düzeni %35
Mevcut Kredi ve Kredi Kartı Borçları %35
Yeni Alınan Kredi %11
Kredi Kullanma Sıklığı %10
Diğer Etmenler %

Sicil Notu Bozuk Olanlar Ne Kadar Kredi Kullanabilir?

Sicil notu bozuk olan bireylerin kullanacakları kredi miktarı yukarıda anlattığımız şartlar sağlandıktan sonra bunlarla doğru orantılı olacaktır.İpotek karşılığı veya sağlam kefiller kullanılacak kredilerde krediyi çekecek olanların ödeme gücü oranında kredi talepleri değerlendirilmektedir. Yani aylık 10.000 TL geliri olan bir kişi bu gelir ile orantılı bir şekilde vade sayısı da dikkate alınarak kredi kullanabilir. Maaş gelirinin dışında ek gelirler de ispatlandığı taktirde kredi miktarında önem araz eden konulardan olacaktır. Kendi gelirimiz dışında ipotek edilen malın değeri ve kefillerin meslek ve gelir durumları da önemli olan kriterler arasındadır.

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar bankalar konulu yazımız sona erdi. Konu hakkında yorumlarınızı alt tarafta bulunan panelden yapabilirsiniz. Sicil ve kredi konusunda yaşadığınız sıkıntıları ve tecrübeleri yazarak etkileşimde bulunabilirsiniz.