Deniz kenarlarındaki şehirlerimizden tutunda denize kıyısı olmayan şehirlerimizde dahil olmak üzere seyyar olarak veya iş yeri kurarak midye satanların Kaç Para Kazandıklarını merak edenler için hazırladığımız yazımızda;

Midye Nasıl Çıkartılır?
Midye Toptancılığı Nasıl Yapılır?
Seyyar Midye Satanlar Kaç Para Kazanıyor?
Midye Dükkanı Olanlar Kaç Para Kazanıyor?

Konularında sizlere başlık başlık detaylı bilgiler vereceğiz. Midye Denizlerimizden çıkartılan bir takım işlemlerden sonra yemek için sunumu yapılan bir canlıdır. Sert Kabukların içinde bulunana Midye öyle kolay bir şekilde sofralara veya tezgahlara gelmiyor.

Midye Satanlar Kaç Para Kazanıyor

Midye Satanlar Kaç Para Kazanıyor

Midye Nasıl Çıkartılır?

Denize Dalarak Midye Çıkartma İşi 

Tezgahlarda veya sofralarda  yediğimiz midyeler denizlerden çıkartılmaktadır. Denizden çıkarmak oldukça zahmetli bir iştir. Midyeler genellikle denizlerin belli bölgelerinde bulunurlar. Akıntının olduğu yerlerde bulunan Midyeler denizin temiz olmasından dolayı daha sağlıklı olduğu söylenmektedir. Denizlerden midye çıkartmak için günümüz teknolojisi ile birlikte kayık ve gırgır gibi deniz araçları ile çıkartıldığı gibi denize dalarak tek tek de toplanmaktadır. Denize dalara tek tek midye toplamak oldukça zor ve tehlikelidir. Deniz altında Midye toplarken vurgun yeme gibi riskler bulunmaktadır.

Midye Satanlar Kaç Para Kazanıyor

Midye Satanlar Kaç Para Kazanıyor

Deniz Araçları İle Midye Çıkartma İşi 

Deniz araçları ile midye çıkartanlar üçgen ve 1-2 metre genişliğindeki bir aparatı denize atarlar ve bir süre bunu denizin dibinden sürüklerler. Daha sonra ise bunu kayıklarda bulunana apratlar ve insan gücü ile birlikte yukarı kayığa çekerler. Denizin içinde midye ile birlikte irili ufaklı taş bu aparat içinde hapis olduğu için ayıklamka üzere gemiye dökülür. Sonra tekrar aparat denize indirilir. Bu işlemler böyle devam eder. Kayığa dökülen midyeler ayıklanır midye ile birlikte yukarı çekilenler tekrar deniz atılır.

Midye Çıkartmak için denizin en durgun olduğu sabah 05:00 saatleri önerilmekte. Denizden çıkarılan midyeler de bir kaç şekilde pazarlanmakta. Çuvallara doldurulan midyeler bozulmamaları için iplere bağlanarak denizin dibinde bir süre saklanırlar. Midye almak isteyen irili ufaklı satıcılara daha sonra midyeler satılır.

Midye Satanlar Kaç Para Kazanıyor

Midye Satanlar Kaç Para Kazanıyor

Denizden Çıkartılan Midyeyi Kimler Satın Alır?

Denizden bin bir zorluk ile çıkartılan midyeler genellikle adet olarak sayılarak fileli çuvallara doldurularak bazen esnaflara bazende seyyar olarak midye satanlara toptan olarak satılmaktadır. Lokanta ve Restoranlar genellikle midyeleri temizlenmiş olarak satın alırlar. Sokaklarda seyyar olarak midye satanlar ile bazı dükkanlarda kabuklu midye satanlar ise midyeleri kabukları ile birlikte satın alırlar.

Midyelerin kabukları da ayrıca değerlendirilir. Denizden çıkartılan midyelerin kabuklarından ayrılması oldukça zahmetli bir iştir. Bu işi genellikle bayanlar yaparak ek gelir elde etmektedir. Denizden çıkartılan midye adet olarak çuvallarda temizlenmiş veya temizlenmeden satılır.

Seyyar Midye Satanlar Kaç Para Kazanıyor?

Seyyar olarak midye satanlar sattıkları midye sayısı oranında para kazanmaktadırlar. İşlek caddelerde akşam Üzerleri genelde tezgahlarını açan midyeciler midyelerin büyüklüğüne göre satışa arz edilmektedir. Küçük midyeler 1 TL ortalar 1,5 büyükler ise 2 TL den satılmaktadır. Daha çok orta boy midyeler tüketilmektedir. Ortalama 1 TL den günde 300 midye satan bir seyyar satıcı günde 300 TL para kazanmaktadır. Bunun masrafları ortalama 75-100 TL arasında değişmektedir. Midye için denizden çıkartana ödenen ücret , kaynatmak için harcanan doğal gaz veya tüp gaz, günde 1-2 peçete limon, baharatlar ve pirinç gider kalemleri arasında yer almaktadır.

Seyyar Midye satanların kazançları oldukça iyidir. Ancak Midye işi gerçekten görüldüğü gibi kolay bir iş değildir. Özellikle denizden çıkan midyeleri temizlemek makine olmaz ise oldukça zahmetlidir. Yaz ve Kış sezonunda seyyar tezgahlarda midye satmak mümkündür. Seyyar olarak midye satanların resmi olarak kayıt ve belgeleri yok ise ve belediyenin kendilerine tahsis ettikleri yerlerde satış yapmıyorlarsa zabıta tarafından bir takım cezalara maruz kalabilirler.

Midyeci Dükkanları Kaç Para Kazanıyor?

Midye işinin ustası ve duayeni olarak bilinen Midyeci Ahmet İstanbul’da günde 50-60 Bin midye satıldığını ifade ediyor. Dükkan açma aşamasında oldukça zorluklar çektiğini ifade eden başarılı girişimci seyyar olarak bu işi yapanların da kendilerine ufak da olsa bir dükkan açarak bu işi yapmalarını öneriyor.

Midye Satanlar Kaç Para Kazanıyor

Midye Satanlar Kaç Para Kazanıyor

Kaliteden ödün vermeden midye satışı yaptığını ifade eden Midyesi Ahmet Midyeye uzun süre zam yapmayı düşünmediğini de vurguluyor. Bir çok şubesinde bir çok işçi çalıştırdığını söylerken develete vergisini de böylelikle ödediğini vurguluyor. Midyeci Dükkanı açanlar dükkanın konumu yeri kirası çalışan işçi sayısı günlük satılan midye adeti sonucu belirlenmektedir. Gece ve gündüz saatlerinde işlem bir yerde midye dükkanında oldukça iyi satış yapılmaktadır.

Midye Satanlar Kaç Para Kazanıyor? Seyyar Midye Satanların Kazançları, Midyesi Dükkanı Açanların Kazançları ve Midyecilik Mesleği konusunda hazırladığımız yazımızın burada sonuna geldik. Midye Konusunda Habertürk kanalı tarafından hazırlanan video midye konusunda oldukça detaylı bilgiler içermektedir. Ben Midye işi uğraşamam diyenler için incik boncuk   Takı ve Bileklik Satanlar Kaç Para Kazanıyor? konusuna geçiş yapabilir.