Kredi ile Alınan Konutu ve Konut Kredisi Devretmek konusu kredi ile ev sahibi olup Da bir süre sonra imkansızlıklar sebebi ile bu konutu elinden çıkartmak isteyenlerin en çok merak ettiği konular arasındadır. Kredi ile satın alınan konutun bir süre sonra bir takım sıkıntılar sebebi ile devredilmek istenmesine zaman zaman rastlamaktayız . Nakit veya senet ile alınan konutlar bu şekilde devredilmektedir. Ancak Banka kredisi ile alınan konutları devretmek oldukça zordur.

Kredi ile Ev sahibi olup da bu evlerin borcu tamamlanmadan devretmek isteyenler Konut kredisi başka birine devredilir mi? sorusunun yanıtını aramaktadır. Bu durum genellikle ekonomik olarak sıkıntılar çekenlerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Konut Kredisi Devretme diye bir şey yoktur.

Konut Kredisini Devredebilir miyim?

Konut Kredisi kullanırken bir takım sözleşmelere ve yükümlülüklere imza atarız. yani konut kredisi kullanan kişi bu krediyi bir başka birisine devredemez. Zira kredinin kullanıldığı tarihteki kredi faiz oranlarından tutunda banka ile aralarında yapılan anlaşmanın neler olduğu banka ile konut kredisi kullanan kişi arasında olan bir durumdur. Bu kredinin bir başkasına devredilmesi ise olanaksız bir durumdur. Konut kredisi en yakınlar olan anne baba eş çocuklarda dahil olmak üzere hiç kimseye devredilmez.

Konut Kredisi devretmek mümkün değilken kredisi devam eden bir konutu başkasına satmak mümkündür. Ancak Burada öncelikle güven ilişkisi ön plana çıkmaktadır.  Yani konut krediniz devam ederken kredi ile aldığınız konutu satabilirsiniz. Ancak resmi işlemleri ilerki aşamalarda yerine getirebilirsiniz. Konutu satın alacak kişi ile anlaşarak önce konutun parasını alır ve kredi borcunu kapatarak evi sattığınız kişiye devir işlemini yapabilirsiniz.

Dediğimiz gibi burada güven ilişkisi oldukça önemli bir durumdur. Sizden konutu satın alan kişi evin tapusunu üzerine almadan sizin kredi borcunuzu ödeyerek evi satmanızdaki, engel hali ortadan kaldırmalıdır. Bunun için alıcı taraf sizden bir takım güvenceler talep edebilir. Buda haliyle doğal bir durumdur.

Konut Kredisi Devam Eden Bir Ev Başkasına Nasıl Satılır?

Konut Kredisi devam eden bir ev başkasına devredilir ancak bu evin tekrar konut kredisi ile alınması ise öyle kolay bir süreç değildir. Devam eden bir ev için mevcut konut kredisi bitmeden aynı ev için bir başka konut kredisi alınması mümkün değildir. Bu sebeple konut kredisi devam eden bir evi satın almak için kenarda epey birikmiş para olması gerekmektedir.

Konut Kredisi Devam eden evin öncelikle tüm borcu bankaya ödenerek konut üzerinde bulunan banka ipotekleri kaldırılmalıdır. Daha sonra ise bu ev için yeni alacak kişi konut kredi talebinde bulunmalıdır. Bu talep doğrultusunda konut kredisi talebi banka tarafından değerlendirilecektir. Böylelikle konutu yeni alacak olan kişi konut kredisi kullanarak konutu satın almış olacaktır.

Kredi ile Alınan  Konut Kredisini Devretmek

Bu durumda olan konutların borçlarının bir çoğunun bankaya ödenmiş olması gerekmektedir. Yoksa zaten krediye ihtiyaç olmadan evi satın alabilme imkanınız var demektir. Bu durum genellikle konut kredilerinin bitimine 2-3 yıl kalen vadelerde uygulanan yöntemlerdendir.

Kredi ile Alınan Konutu ve Konut Kredisi Devretmek

Kredi ile Alınan Konutu ve Konut Kredisi Devretmek

Kredi ile Alınan Konutu ve Konut Kredisi Devretmek , Kredili Konutu Bir Başkasına Nasıl Devredebilirim? Konut Kredisi Devretmek konusunda hazırladığımız yazımızın burada sonuna geldik. Konumuz ile alakalı olarak Kredi borcu Olanlar Kefil Olabilir Mi? konusunda hazırlanan yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorum Bölümünden Kredi ile alınan konutlar hakkında sorularınızı sorabilirsiniz. Halk Bankası terafından müşterilerine sunulan Hesaplı Evim Konut Kredileri Hakkında detaylı bilgilere https://www.halkbank.com.tr/4528-hesapli_evim_konut adresinden ulaşabilirsiniz.