Artık Bankaları aracı olarak kullanmadan kolay kolay ev ve araba almak pek mümkün değil. Şartlar öyle bir hal aldı ki bir yakınımızdan borç istemek yerine hemen gidip bir banka şubesinin kapısını çalmaktayız. Eskilerin bir deyimi vardı hatırlarsanız paran varsa kefil ol vaktin varsa şahit ol diye. Ancak zaman zaman yakınlarımıza yardımcı olmak amacı ile bankalara kefil olmaktayız hepimiz. Daha önceden bankalardan kredi kullananlar ise kefil olarak kabul edilip edilmeyecekleri konusunda tereddüt içindeler. Peki Kredi Borcu Olanlar Kefil Olabilir Mi? İşte Detaylar…

Kredi Borcu olan kişinin kefil olup olamayacağı ve kefilliğinin kabul edilip edilmeyeceği hem kefiller tarafından merak edilir hemde zor da olsa kendisine kefil bulan asıl borçlular tarafından. Kefil olmak için bir takım kriterler bulunmaktadır. eskiden daha çok gerekli olan kefillik günümüzde azalsa da halen uygulamada olan bir şeydir.

Kredi kullanmak isteyenlerin bankalarda bulunan karneleri eğer düzgün değilse ve ödemelerde geçmişte sıkıntılar yaşanmış ise kefil isteme yöntemine gitmektedirler. Kredi notu düşük olanlar ya hiç kredi kullanamaz yada istediği oranda kredi kullanamazlar. Böyle olduğu durumlarda bankalar kredi kullanan müşterilerine kefil ile kredi kullanma olanağı sunarlar. Bankalar bir nevi kendilerini garanti altına almak isterler. çünkü kredi kullanan kişinin bankaya ait borcunu ödememesi durumunda sağlam bir kefilden bu borcu tahsil etmek bankanın da işine gelmektedir.

Kredi borcu Olanlar Kefil Olabilir Mi?

Kredi borcu olanların kefil olmasına bir manileri bulunmamaktadır. Ancak burada önemli olan ise krediyi kullananlarda aranan şartların aynı şekilde kefil içinde aranıyor olmasıdır. Örneğin talep edilen kredi için banka kefil istiyor ise ve kefil olmak isteyen kişinin kredi borcu var ancak ödemelerinde hiç sıkıntı yaşamamış ve kredi notu da iyiyse kefil olmasında bir engel hali yoktur. Ancak kefil olacak kişininde kredi puanı gibi durumları kötü ise bu durumda banka başka kefil isteyebilir. Kefillikte kredi borcundan daha önemli olan kefil olan kişinin mesleği geliri gibi durumlarıdır. Kefil olacakların gelirleri ile kredi  taksitleri arasında bir denge olması da gerekmektedir.

Günümüzde tüketici kredisi , taşıt kredisi ve hatta konut kredilerinde bile kefil istenen durumlar oldukça azalmış durumdadır. Zaten artık kimse kimseye kefil olmamaktadır. Eskiden zorunlu olan kefillik artık günümüzde konutların ve taşıtları borçları bitene kadar  ipotek edilmesi, tüketici kredilerinin düşük miktarlarda verilmesi  ve sigorta edilmesi gibi yöntemlere bıraktı. Yani kısacası şartlar uygun ise Kredi borcu Olanlar Kefil Olabilir.

Kredi borcu Olanlar Kefil Olabilir Mi

Kredi borcu Olanlar Kefil Olabilir Mi

Kredi Borcu Olanların Kefil Olması Mantıklı mı?

İşte belkide en can alıcı konu da bu olsa gerek. Genelde bankalar düzenli maaşları olan kamu çalışanlarının kefilliğini istemektedirler. Kamu çalışanı birisinin aldığı maaş ile kredi ödemesi var ise ve kefil olduğu borcundan dolayı da bir yük binerse üzerine işte o zaman hayatı alt üst olacaktır. Kefil olmadan önce ileri de en kötü ihtimalleri düşünmek gerekmektedir.

Kefil olmak için aile üyelerinize de danışarak bu kararı vermek ve hatta çok elzem değil ise kefil olmamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Kredi Borcu üstüne birde kefilliğin getirebileceği ekstra ödemeler karşısında yaşayabileceğiniz sıkıntıları göze almalısınız. Kefil olmak bu devirde çok ta mantıklı değildir. Bunun yanında kefillik sebebi sonucu yaşadığınız mağduriyet sizleri ileride bankalardan kredi kullanmada büyük sorunlar çıkartabilir.

Kredi borcu Olanlar Kefil Olabilir Mi? Kefil Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir? Kredi Borcu Kefilliğe Engel mi? Konularını İçerir. konusunda hazırlanan yazımızın burada sonuna geldik. Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Başvurusu Ve Şartları konusunda hazırlanan detaylı yazıya geçiş yaparak Türkiye’nin en büyük bankası Ziraat Esnaf Kredileri hakkında bilgi edinebilirsiniz.