İcralık araçlara kredi veren bankalar ve kredi ile icralık araç satın alma konularını içeren yazımıza hoş geldiniz. Kredi ile satın alınan araçlar veya borç yüzünden icralık olan vasıtalar zaman zaman icra yolu ile satışa çıkarılmaktadır. İcra yolu ile satışa çıkarılan araçların ücretleri diğer vasıtalara göre daha uygun olmaktadır. Hatta bazen yarı fiyatına bile icradan araç satın almak mümkündür. İcradan araç almak için kredi veren bankalar ve icradan kredili araç alma yöntemleri nelermiş hep beraber inceleyelim. Öncelikle araç alırken aldığınız araç kredileri ve diğer borçlarınızı ödemez iseniz banka yolu ile veya diğer alacaklılar tarafından aracınız icra yolu ile satışa çıkarılabileceğini unutmayınız.

İcralık Araçlara Kredi Veren Bankalar Var Mıdır?

İcra yolu ile araç almak istiyorsanız eğer öncelikle iyi bir araştırmacı olmanız gerekmektedir. Toplumumuzda ağlayanın malı gülene yar olmaz deyimi benimsense de artık herkes cebini düşünür olmuş durumda. Bankalar icra yolu ile bir çok araç satışa çıkarmaktadır. Banka icra yolu ile sattığı araçlardan öncelikle olarak kendi hakkını, avukatlık masraflarını ve otopark yedi eminlik ücretleri öder. Eğer bankaya olan borcunuz az ve aracınız daha fazla bir miktara satılır ise kalan tutarı banka size geri öder. Bankalar ile icralık olmamak adına borçlarımızı düzenli ve zamanında ödememiz gerekmektedir. İcralık olan araçlar genellikle bankaların internet sitelerinde yer almaktadır. İcra yolu ile zaman zaman da ihale yöntemi ile araç satışı yapılmaktadır. İcrada satılacak olan araç için belirlenen fiyatlar aracın piyasa değerinden daha düşük olmaktadır. Bu sebeple icralık araçlara talep oldukça fazladır. Bu işi koşturanlar şehir şehir gezerek icralık araç ihalelerine katılırlar.

İcra yolu ile kredili araç almak isteyenlerin bilmesi gereken bir diğer konu ise nakit paralarının olmasıdır. İcra yolu araç satın almak için öncelikle ihale kapsamında gerekli olan evrakların tamamlanması ve teminatların yatırılması gerekmektedir. Araç satışı için yapılan ihale size kalır ise aracın ücretini de peşin ödemek zorunda olacağınızı bilmelisiniz. İcradan uygun araç bulmak için daima bir arayış içinde olmalısınız.

İcradan araç satın almak için araç kredisi kullanmak pek mümkün olan bir durum değildir. Taşıt kredileri için belli başlı şartlar vardır. Örneğin aracın kasko yaptırılması gibi. İcra yolu ile satılan taşıtlar için kredi kullanmak biraz zordur. Ancak İcradan önce bankaların tüketici kredilerini kullanarak icra yolu ile taşıt almanız mümkündür. Tüketici Kredileri faiz oranları elbette taşıt kredilerinden fazla olmaktadır. Ancak icra yolu ile kredili ucuz araba aldığınızı varsaydığımızda bu durum pek soru teşkil etmeyecektir.

Bankadan İcralık Araç Satın Almak

Bankalar kendilerine göre icralık araç satış şartları ve teklifleri hazırlarlar. Ancak hemen tüm bankaların icradan araç satış yöntemleri birbirlerine benzemektedir. Sizlere kurumsal bir bankanın araç icra satış yöntemlerini aktaralım. İcra Satışındaki Araçlar için ihaleye katılacak kişiler araç için belirlenen kıymet taktir oranının %20 si kadar nakit para veya bu oranda bankalardan alınmış olan kesin ve süresiz teminat mektuplarını hazır etmeleri gerekmektedir. İhaleye katılacak olan kişilerin resmi kimlik belgeleri fotokopileri ile birlikte yanlarında olmalıdır.

 

İhaleye bir başkası adına katılmak istenmesi halinde ise noter vekalete gerekmektedir. İhalelere katılmak isteyenlerin eSatış adresinden ihaleden bir gün önce saat 24:00’e kadar elektronik olarak teklif verebilirler. Elektronik teklif verebilmek için ise kıymet takdirinin %20’si oranında teminatın elektronik ortamda yatırılmış olması gerekmektedir. İhalede en yüksek parayı verende ihale kalır. ilanda belirtilen orandan KDV (%1 veya %18), tellaliye (%1) ve damga vergisi yatırır. İhale kendinde kalan kişi, ihale bedeli üzerinden, Aracın tescil işlemleri ihaleyi yapan icra dairesi tarafından yapılır.

İcra yolu ile bankalardan araç alarak ek gelir elde edebilirsiniz. 50 Bin Türk Lirası ile yapılacak işler konulu makalemizde sizlere bu sermaye ile yapabileceğiniz işler anlatılmaktadır. İcra yolu ile araç almak ve icradan araç alırken kredi kullanmak konusunda hazırladığımız makalemizin burada sonuna geldik. İcra yolu ile bankalardan kredi alan okurlarımız başlarından geçen olayları yorum bölümünden yazabilirler.