Heredotos Çocukların ekmek dediği için ilk insanı kim kabul etmiştir?
frigyalılar
Hititlilier
Sümerler
Lidyalılar

Doğru Cevap Yazımızın Devamında verilmiştir.

Heredotos’a göre Mısırlılar ilk insanları araştırdıkları deneydeki çocuklar kimlerin dilinde bekos yani ekmek dedikleri için ilk insanları onlar olarak kabul etmişlerdir?

Milyoner Olmak ister yarışmasında 29 Haziran akşamı yarışan yarışmacı 125 Bin lirayı kazanarak 250 Bin liralık Soruyu görmeye hak kazandı. Verdiği hızlı cevaplar ile gündeme oturan yarışmacı saç stili ile de dikkatleri üzerine çekti. Yazarlık yaptığını söyleyen Yarışmacı Arda cesareti ile de dikkatleri üzerine çekti.

Herodot, Antik Yunan tarihçi ve yazar. Gezilerinde gördüğü yerleri ve insanları anlattığı, Herodot Tarihi olarak bilinen eseriyle tanınır. Eserinin esas konusu, Pers İmparatorluğu ile Antik Yunan kent devletleri arasında MÖ 499 ile MÖ 449 yılları arasında yapılan Pers-Yunan savaşlarıdır.

Frigya, Sakarya Irmağı ile Büyük Menderes’in yukarı çığırları arasında kalan bölgenin eski çağdaki adıdır. Bu ad, Balkanlar’dan gelip bu bölgeye yerleşen Friglerden geliyordu. Vikipedi
Başkent: Gordion
Eski Asur İmparatorluğu: 2025-1378
Orta Asur İmparatorluğu: 1392-934
Akad İmparatorluğu: 2400-2150
Hititler: 1680-1220
Troya: 3000-700

Sorunun Doğru Cevabı :Frigyalılar

Frigler, Ege Göçleri ile Anadolu’ya gelen Balkan kökenli boylardan biridir. Ancak siyasi bir topluluk olarak ilk defa MÖ 750’den sonra ortaya çıkmışlardır, Midas döneminde ise (MÖ 725-695/675) bütün Orta ve Güneydoğu Anadolu’ya egemen, güçlü bir krallık düzeyine ulaşmışlardır. Hint-Avrupa kökenli oldukları halde kısa bir süre içinde Anadolululaşmışlar ve bir yandan Helen, öbür yandan Geç Hitit etkileri altında kalmış olamakla birlikte özgün ve Anadolulu bir kültür oluşturmuşlardır.

Friglerin maden ve ağaç işçiliğinde, dokumacılıkta üretikleri eserler Helen piyasasında beğeni kazanmış ve Helenli ustalar tarafından taklit edilmişlerdir. Makara kulplu bronz tabaklar ve bronz kazanlar; dönemin “teknolojik” bir başarısı olan altın, gümüş ve bronzlardan yaylı çengelli iğneler (fibulalar); değerli madenlerden giysi kemerleri, tokalar ve zengin bezemeli tekstil ürünleri; geometrik desenlerle süslü mobilya eşyası bunlar arasındadır. Frigler, Helenlere ayrıca müzik alanında da esinlenme kaynağı olmuşlardır.