Popüler meslekler arasında yer alan Gemi adamlığı ve gemi kaptanlığı maaşları ve aldıkları ücretler hakkında bu yazımızda sizlere bilgiler vereceğiz. Gemi kaptanlarının aldıkları ücretlerin yüksek olduğu bilinmektedir. Gemi adamı veya gemi kaptanı olmak için artık meslek yüksek okulları ve üniversiteler bile var. Mektepli gemi adamları ve gemi kaptanları kolaylıkla iş bulmaktadır. Ülkemiz 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkedir. Hal böyle olunca deniz kıyılarında limanlar ve liman ticareti oldukça gelişmiştir. Gemicilik sektöründe tersane işçiliğinin yanında gemilerde bakım, yükleme, yemekhane, vasıflı ve vasıfsız personel , gemi adamları ve gemi kaptanlarının yanında bir çok işçi çalışmaktadır. Özellikle yurt dışına çalışan gemilerde gemi kaptanları ve gemi adamları maaşları oldukça yüksektir.

Nasıl Gemi Kaptanı ve Gemi Adamı

Kanunlarımıza göre yük ve yolcu taşıyan gemilerde çalışan vasıflı ve vasıfsız tüm personel mühendisler gemi kaptanları tayfalar genel olarak gemi adamı veya denizci olarak adlandırılmaktadır. Gemi adamı olmak için bu alanda eğitim almaları gerekmektedir. Bu eğitimler genellikle  üniversiteler, yüksek okullar, denizcilik meslek okullarında yapılmaktadır. Ayrıca gemi adamı veya gemi kaptanları özel olarak düzenlenen  kurslara da gidebilmektedir.

İki bölümden oluşan gemilerde güvertelerde 4 yıllık üniversite mezunları sorumlu denizciler olarak görev yapmaktadırlar. Bu bölümdeki sorumlu personel 1. Zabıt olarak adlandırılmaktadır.  Gemilerin makine kısımlarında ise makine görevlileri teknisyenler görev almaktadır. Bu alandaki sorumlu kişiler baş makinist yada baş mühendis ismi ile görev yaparlar. Gemilerin baş sorumluları olan Gemi kaptanları ise geminin büyüklüğüne ve kendi tecrübelerine göre  1. kaptan, 2. kaptan ve 3. kaptan olarak görev almaktadırlar.

Gemilerde görev alan Gemi kaptanı, zabit ve baş mühendisler üniversitelerin 4 yıllık “Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği” (D.U.İ.M) bölümü mezunudurlar genellikle. MEzun olduktan sonra 12 ay süre ile uzak yol güverte stajlarını tamamlarlar. Daha sonra ise Gemi Adamları Sınav Merkezinin ( GASM) düzenlediği 3. kaptanlık (uzak yol vardiya zabitliği) sınavına girerler. 2 yıllık denizcilik meslek yüksek okulu mezunu olanlar yakın yol vardiya zabitliği sınavına katılabilirler. Gemi kaptanı olmak için sadece üniversite bitirmek yeterli olmaz. Bunun yanında ingilizce dil sınavından yeterli puanı almak ve 3. kaptanlık sınavına girmek gerekmektedir.

Gemi kaptanı

Sorumluluğundaki gemideki hemen her şeyden sorumlu olan kişidir. gemideki tüm her şeyden sorumlu kişilerdir. Tıpkı bir mülki amir gibi gemiyi o yönetir. Aldığı kararlar sorgulanamaz. Gemiyi yönetmenin yanında gemide vuku bulan asayiş olayları hukuki durumlar hatta evlilik olayları gibi konularda yetkili kişidir.

Gemi Kaptanı Ne Kadar Maaş Alır?

Gemilerde görev yapmak zor iştir. Uzun seyahatlere alışkın olmak ve uzun sürelerde evden uzakta çalışmayı gerektiren işlerdendir. Gemi kaptanları görev yaptıkları şirketlerin büyüklükleri kullandıkları gemiler personel sayıları gibi kriterler sonucu maaşları değişmektedir. Ortalama olarak Gemi kaptanı ve   Baş Mühendis : 6.000 – 8.000 usd arasında maaş almaktadır. 2. Kaptan ve 2. Mühendis : 4.500 – 6.000 usd maaş alırken Zabitan : 3.000 – 4.000 usd Reis – Fiter – Aşçı – Lostromos : 1.500 – 2.500 usd Usta Gemici – Yağcı : 1.500 – 1.800 usd Karamot : 1.000 – 1.500 usd civarlarında maaşlar almaktadır.

Gemi Adamları ve Gemi Kaptanlarının Maaşı Ne Kadar? Gemi Kaptanı Ne Kadar Maaş Alır? sorularının yanıtını verdiğimiz yazımızın burada sonuna geldik. Tavuklu Pilav Satanlar Ne Kadar Kazanıyor? konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız ilgili bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz. Gemi Kaptanları Maaşları hakkında yorumlarınızı yorum bölümünden yazabilirsiniz.