Erken Kredi Kapatma En Kolay Nasıl Yapılır?

Zaman geçtikçe her şey değişiyor. Eskiden insanlar birbirlerinden borç para alırlardı. Eş dost akraba kapısı çalınırdı. Hayat ilerledikçe farklı finans kuruluşları ortaya çıktı. Ve her zaman var olan tefeciler. Tefecilik aslında faizli borç verme anlamına gelen bir olgudur ve ülkemizde suçtur.  Para olan insanların ihtiyacı olan insanlara faiz karşılığında borç para vermesi olarak bilindi. Özellikle milenyum çağına gelmeden artan teknoloji ve değişen ve sürekli artan insan ihtiyaçları bazı şeyleri daha kolay ulaşılabilir hale getirince sonrasında ekstra nakit ihtiyaçları çıkmaya başladı. Erken Kredi Kapatma En Kolay Nasıl Yapılır? Krediyi Erken kapatmak için yapılması gerekenler ve Kredi Kapama hakkında bilgiler içerir.

Burada günümüzde oldukça yaygın olan bankalar devreye girdi. Bu büyük bankacılık sektörü zaman içerisinde çok farklı noktalara geldi. Hemen herkesin dolaylı ya da dolaysız bankalarla işi olmaktadır. Hiç işim olmaz denilen insanlar bile eğer ki devletten emekli maaşı alıyorlarsa onu da banka üzerinden almakta. Bir bankanın hangi dalda müşteri olduğunuz çok önemli değildir. Bankacılık sektörünün müşterilerine sağlamış olduğu seçenekler sizlere ulaşması için yeterli. Bunlardan bir tanesi de kredilerdir. Bir banka şubesine girdiğiniz de ya da reklamlarda görmektesiniz onlarca çeşit krediden bahsederler.

Kredi Koşulları

Erken Kredi kapatma konusunda önce kredi kullanımı ve kredi kullanırken sahip olunan avantaj ve dezavantajlara bakmak gerekiyor. Öncelikle tüketici yani ihtiyaç kredisi kullanımı en kolay kredidir. Çoğu zaman kefile bile ihtiyaç duymadan hatta banka şubesine bile uğramadan kredi kullanımı olabilmekte. İhtiyacınıza göre bir rakam ve bütçenize uygun ödeme seçenekleri.

Uzayan vade seçenekleri yasalara göre değişse de kredi çeşitlerine göre 10 sene ve üzerine çıkan kredi ödemeleri de mevcut. Tabi öyle durumlarda ödemiş olduğunuz faiz miktarı da doğru orantılı olarak artmaktadır. Peki, kredi kullanımı yaptınız örneğin 60 ay yani 5 sene vadeli ve ödemeye başladınız. Aradan biraz zaman geçti ve süresi dolmadan tüm krediyi kapatmak istediniz. Acaba zamanı dolmadan krediyi kapatmak mümkün mü? Ya da bu durumda sağladığınız avantaj veya dezavantajlar nedir?

 Yapılması Gerekenler

Kullanmış olduğunuz krediyi elbette istediğiniz zaman kapatmanız mümkün. Erken kredi kapatma işlemleri nasıl yapılmaktadır? Vade sonu kadar beklemek diye bir şey yok. Burada bir detay kredinizi kapatmak kredi almak kadar kolay değil. Kredi kullanımı yaptığınız zaman şubeden ya da internetten fark etmeksizin bir ödeme planınız olur. Bu ödeme planında aylık taksitlerinizi yazarken taksit miktarı içinde düşülen anapara, ödenen faiz, vergiler gibi ayrıntılar mevcuttur. Bu tablodan bile erken kredi kapatma miktarınızı görmeniz mümkündür. Çünkü erken kredi kapatma miktarı aslında ödemeyi yapacağınız zamanki kalan anaparadır.

Yani siz krediyi kullandınız ve ödeme yapmaya başladınız. Her ay ödediğiniz taksit tutarından ilk aylarda faiz miktarı yüksek, anapara düşük olacak şekilde kesilmeye başlar. Yani bankalar kredinin geri ödemesi başladığında ilk aylarda faiz tutarını yüksek olarak alır. Bu da demek oluyor ki ilk zamanlarda ödediğiniz taksit tutarının büyük bir kısmı faize gitmekte küçük bir kısmı da kullandığınız anaparadan düşülmektedir.

Zaman geçmeye başladıkça bu rakam dengelenmeye hatta anapara için alınan kısmın faizden fazla olduğunu görmeye de başlarsınız. Tabi bu kredinin son zamanlarında mümkün olmaktadır. Yani krediyi kullandığınız kuruluş kullanmış olduğunuz paranın faizini tahsil edip sonrasında vermiş olduğu anaparayı hızla geri almaya başlar.

Bazı bankalarda erken kapatma indirimi de olduğu gibi, hiç indirimi olmayan ya da erken kapatma cezası da bulunan kuruluşlar mevcuttur. Yani her durumda ve istediğiniz her zaman kullanmış olduğunuz krediyi erken kapatabilirsiniz. Erken Kredi Kapatma En Kolay Nasıl Yapılır? konusunda bilgiler  verdiğimiz yazımız burada sona erdi. Krediyi Erken Kapatmanın Fayda ve Zararları hakkında sizler için hazırladığımız ayrıntılı yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.