Ülkemizde bir çok kesim asgari ücret veya biraz daha fazla bir ücret ile geçimini sağlamaktadır. Kirada oturan hemen herkesin kendi evine sahip olma hayali vardır. Devlet memurlarının konut kredisi almaları asgari ücretlilere göre biraz daha kolay oluyor günümüzde. Bu yazımızda sizlere  Asgari Ücret İle Konut Kredisi Alma Şartları hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Asgari ücret çalışanlara işverenlere tarafından ödenen en düşük ücret olarak tanımlanmaktadır. Asgari ücret ile çalışanların da hemen her kesim gibi  ev alma hayali vardır. Konut Kredisi almak şartları hemen herkes gibi asgari ücret ile çalışanlarında hakkıdır.

Asgari Ücret İle Konut Kredisi Alma Şartları

Asgari Ücret İle Konut Kredisi Alma Şartları arasında öncelikle kenarda bir miktar paranız olması gerekmektedir. Zira konut kredisi kullanmak demek alacağımız ev için gerekli olan paranın tamamını bankadan almak anlamı taşımamaktadır. Asgari ücretlilerin kredi ile konut almaları için bir miktar kenarda birikmiş tasarrufları bulunmalıdır. daha sonra ise alacağımız Konut için çekeceğimiz kredi için bankalara müracaat  etmeleri gerekmektedir. Bankadan kullanacağımız konut kredisi taksit ödemeleri bitmeden ev bizim değil bir nevi bankanın sayılacağı için ödeme şartları sağlandığı takdirde kredi alabileceğinizi düşünmekteyiz.

Konut Kredisi kullanmak isteyen asgari ücretlilerin banka kredi notları da önemli bir etkendir. Bunun dışında gelir belgesi gibi bir takım standart evraklar da gerekmektedir. Ayrıca bankalar kredi miktarı ve geri ödeme planları kapsamında gerekli bilgileri ister ve detay evrak veya teminat isteyebilirler. Burada önemli olan nokta ise aylık gelirinizin yarısı kadarı ile konut kredi taksitlerini ödemeniz olacaktır. Konut Kredilerinin vade sayısı bildiğiniz gibi 10 yıl üst limittedir. Asgari ücretlilerin konut kredisi almalarında çekeceği miktar ve ödeme güçleri bu noktada önem arz etmektedir.

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen asgari ücretlilerde diğer meslek mensupları gibi bu imkandan yararlanabilmektedir. Konut Kredisi almak için güncel faiz oranları da önemli bir etkendir. Konut Kredisi Faiz Oranları çekeceğiniz kredinin geri ödemesinde ve taksit miktarları arttırıp azaltacağı için dikkat etmeniz gereken bir başka noktadır. Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranları için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Asgari Ücretliler Ne Kadar Konut Kredisi Çekilebilir?

Asgari ücret ile çalışanlar maaşlarının yarısını taksit ödeyebilecek ölçüde kredi çekebilirler. Asgari ücretliler 120 ay
vade ile 49.000 TL konut kredisi çekebilirler. Bu vade oranı en üst limit olan 120 ay oranında 2019 asgari ücreti üzerinden hesaplanmıştır.  Burada diğer gelir kalemleri de konut kredisi miktarını arttırmaktadır. Örneğin diğer hane birey gelirleri, kira gelirleri gibi kalemler alacağınız konut kredisi miktarını artırmaktadır.

Konut Kredisi güncel faiz kurları ve diğer hesaplamaları sitemiz üzerinden yaparak fikir sahibi olabilirsiniz.Asgari Ücret ile Almak isteyenlerin peşinatlarını biraz fazla tutmaları avantajlı olacaktır. Kredi kullanırken miktar ne kadar az olursa ödenecek faiz de o kadar aza olacaktır.  Sigortam Yok nasıl kredi kullanabilirim ?  konusunda hazırladığımız yazımızı okumanızı öneririz.