Arıcılık Kredisi Veren Bankalar ve Faiz Oranları

Ülkemizde tarımsal ve kırsal kalkınmayı hızlandırmak ve geliştirmek adına yapılan çalışmalar arasında, tarım ve hayvancılıkla ilgilenenler veya ilgilenmek isteyenler için çeşitli destek programları yer alıyor. Arıcılık kredisi de bu desteklerden biridir. Arı ve bal üretimi ile ilgilenen kişilerin, araç, ekipman ve arı temini ile desteklenerek bu alanda çalışmalarını yürütmesine yardımcı olunur. Arıcılık kredisi alan kişiler, daha fazla arı ve arı kovanı sahibi olarak işlerini kısa sürede büyütüp çok daha fazla gelir elde edebilirler. Arıcılık Kredisi Veren Bankalar ve Faiz Oranları hakkında yazımızın devamında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Ülkemizde tarım ve hayvancılıkla ilgili pek çok proje ve destek programı yapan devlet kurumu ve banka bulunuyor. İlgililere değişen şartlarda arıcılık kredisi veren bankaların başında Ziraat Bankası yer alıyor. Ziraat Bankası’nın yanı sıra; Şekerbank, QNB Finansbank, Anadolubank ve Deniz Bank gibi bankalar, hayvan temini ve ekipman temini konularında arıcılık kredisi veriyor. Bankaların her birinde istenen belgeler zaman zaman değişiklik gösterebiliyor. Başvuru yapmak isteyenlerin doğrudan banka şubelerine giderek başvurularını şubelerden yapması gerekiyor. Arıcılık faaliyetiyle ilgilenerek kredi almak isteyenler, gerekli belgeler için bankalardan telefonla yardım alarak şubelerden arıcılık kreşi başvurusu yapabilirler.

QNB Finans Bank Arıcılık Kredisi

Arıcılık işleri ile uğraşmak isteye veya hâlihazırda bu işle ilgilenenler için QNB Finans Bank’ın sunduğu arıcılık kredisinde kişilerin yatırım maliyetinin %75 i karşılanıyor. 48 aya kadar vade imkânı sunan banka, ödeme dönemlerini 6-12 aylık sürelerle belirleyebiliyor. Banka, arıcılık kredisi başvurusunda; kimlik fotokopisi, arıcılık kimlik belgesi, alım satım tutanağı gibi belgeler istiyor.

Şekerbank Arıcılık Kredisi

Şekerbank’ın verdiği arıcılık kredisi Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) ve buna bağlı faaliyet gösteren kişiler ile tüzel kişileri kapsıyor. Banka, arıcılık kredisi şartlarında; birlik üyesi olan arıcılar veya arıcılık faaliyetiyle 1 yıldan fazla süredir ilgilenen tüzel kişi ve tarımsal işletmelere kredi verdiğini belirtiyor.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi

Çiftçilere yönelik tüm desteklerde her zaman ön planda olan Ziraat bankası, arı kredisi verirken; nüfus cüzdanı, çiftçi Belgesi, Tarımsal işletmesini tevsik edici kira kontratı gibi belgeler ve teminat talep ediyor. Bankanın hayvansal üretim kredileri kapsamında, arıcılık faaliyet alanında; ana arı, arı kolonisi, balmumu, çerçeve, petek, maske, körük gibi alet ve ekipman alımı destekleniyor.

Banka aynı zamanda arı üreticileri için arılı kovan, polen kapanlı yeni boş kovan, bal süzme makinesi alımı, polen kurutma ve temizleme makinesi alımı, makine ve ekipman bakım onarım giderleri gibi harcamaları da finanse edebiliyor.

Ziraat Bankası arıcılık kredisi kapsamında verilen kredileri, sabit veya değişken faiz oranlarından belirleyebiliyor. Bankanın verdiği tarımsal kredi ve hayvan kredilerinde, sigortaya konu olabilecek hayvanlar, makine ve ekipmanların sigorta ettirilmesi zorunluluğu bulunuyor. Arıcılık kadar bir diğer merak edilen sektörlerden olan Tavuk Kredileri hakkında detaylı bilgiler için hazırladığımız Tavukçuluk Kredisi Veren Bankalar Hangileri konusundaki yazımızı takip edebilirsiniz.

 

Arıcılık Kredisi Veren Diğer Bankalar

Birçok banka, arıcılık faaliyetiyle ilgili olarak verdiği kredileri arıcılık kredisi başlığında değerlendirirken, kimi bankalar bu şekilde bir ayrım yapmıyor. Halk Bank, Deniz Bank, Vakıf Bankası gibi bankalar, tarımsal kredi veya hayvan kredileri başlığı altında, arıcılık faaliyetlerini destekleyen finansman desteği sunabiliyor.

Arıcılık kredisiyerine hayvansal krediler olarak anılan bu desteklerin içerisinde; arıcılıkla ilgili faaliyetlerin giderlerini düşürmek ve faaliyetin gelirini artırmak amacıyla makine ve ekipman alımı desteği yer alır.60 aya kadar varan vadelerle ve ödeme kolaylıkları ile sunulan bu tür destekler, çalışma koşulları zor olan tarım ve hayvancılık sektöründe çalışanların yüzünü güldürüyor. Şeker Bank Arıcılık Kredisi Detaylı Bilgiler için resmi site.

Bankalar bu şekilde verdikleri kredilerin yanı sıra;Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından (TKDK) yürütülmekte olan IPARD programı kapsamındaki projeler için de kredi desteği sağlıyor. Arıcılık Kredisi veren bankalar hakkında güncel olarak hazırladığımı yazımızın burada sonuna geldik. Arıcılık işi ile ilgilenenler ve aracılık kredisi konusunda yaşadığı tecrübeleri okurlarla paylaşmak isteyenler yorum bölümünden yazabilirler.